Rádia, posluchač a Asahi RD-812

Rádia, posluchač a Asahi RD-812

Tak tohle rádio nejspíš spustilo moje směřování od poslechu muziky (tedy samozřejmě jsem ji poslouchal a budu poslouchat furt) k poslechu rozhlasového vysílání jako takového.

A to, že jsem ho po téměř čtyřletém hledání našel, je vlastně důvod napsání tohohle článečku.  Jo a potom taky abych vyčistil telefon a někam přesunul fotky a videa rádií. Ale popořadě.

1980-1985???

Trochu se stydím, ale fakt si nepamatuji, kdy jsem rádio dostal. Co vím přesně je, že byly Vánoce. Njn, před těmi lety jsem byl buď hodně hodnej nebo hodně otravnej. Koupit tohle a jemu podobná rádia (a to nemluvím o přijímačích se západní normou) bylo dost obtížné.

Malá odbočka – rozdělení VKV na východní a západní normu bylo prostě holým faktem, OIRT (taky VKV-I) bylo normou v socialistickém bloku (tedy přesněnji spíš po celé východní Evropě, netuším kde vysílali třeba Kubánci nebo Mongolové), frekvenční rozsah 65,8–74MHz, západ (vč. USA, postupně celý svět) jel na II. pásmu ITU-R (pásmo CCIR, VKV-II) 87,5–108MHz. Kdo měl rádio se zápaní normou byl king, některá rádia měly pak rozsahy oba (schválně, který byl víc požívaný). Tedy z tohohle rozdělení ještě vybočovali Japonci, ti měli svůj rozsah 76–95MHz. Konec odbočení.

Dodnes nemohu víc poděkovat rodičům, co všechno museli zařídit, pohlídat, ušetřit peníze,… aby mi ho koupili. Děkuji. Tehdy tedy bylo hlavním poděkováním řvaní metalu po celým bytě. Ale prolaďování krátkých a středních vln mělo také něco do sebe. A jezdil se mnou všude. Takže ještě jednou a dodatečně – děkuji.

No a poslední 4 roky jsem ho nárazově hledal, abych ho dal na poličku k ostatním rádiím, které se mi nějak nakupily. Obrátil jsem všechny kouty na chalupě a nic. Přeci jsem ho dal, jak je samozřejmé, na místo, kde bych ho hned našel a které je naprosto logické. No takže jsem ho minulý týden našel v bordel skříni ve stodole, kde byl uložen starý lustr, náhradní skleněné koule, objímky, ramena na další lustry, staré ročníky VTM (Věda a technika mládeži, pro déle narozené), nad heverem vedle montážní světelné rampy a dalšími nezbytnostmi. Hezky zabalený ve stejné igelitce jako náhradní díly k lustrům. Takže naprosto logické místo, divím se, proč jsem ho neobjevil na první dobrou.

Asahi RD-812

Asahi RD-812

rozsah
VKV OIRT 66-73 MHz
MW  525-1605 kHz
SW 6-18 MHz

provoz 220V /6x R14

Ono se o něm ani na internetu nedá moc najít, jen že se občas objeví v bazarech kolem tisícovky.  Výjimkou jsou 2 hezká servisní videa https://youtu.be/HqFzgxcBO_k?si=5kALIWCi7crJ0B2Z a https://youtu.be/ooh29X7rj-Q?si=2wVdM37hcb0YzSbJ, která nejspíš využiju, protože u mého Asahi nejde kazeťák. Takže hned jak bude času nazbyt dojde k rozborce a doufám, že i ke sborce (takže asi nikdy).

Zatím jsem ho vyčistil, proladil a uložil na místo vedle ostatních rádií.

Poslech na Asahi po ?? hooodně letech

Jasně, proladění na VKV bez úspěchu a na krátkých a středních vlnách samá čína. Ale!? Najednou hezky jasná němčina a hlavně znělka RRI – Radio Romania International. 11630kHz z vysílače Tiganesti, výkon 90kW. Takže jsem zůstal na příjmu a po skončení vysílání jsem poslal report. Uvidíme jestli dojde potvrzení příjmu. Sice již jeden QSL RRI mám, ale další by určitě potěšil. Nevýhodou pro poslech a identifikaci stanic je velice hrubá stupnice a horší odečítání frekvence. Ale určitě si ho na chalupě zase rád pustím a lépe vyzkouším. I v porovnání s ostatními rádii.

A vedlejší efekt – vyčištění fotek v telefonu

Mezi tou kupou fotek, co pravidelně nestíhám převádět do galerií a zálohovat jinde jsem měl pár fotek a taky pár videí mých rádií. Google na mě už hodnou chvíli řve, že dochází prostor. Tak jsem stáhnul vše, co mělo něco společné s mými radiopřijímači a udělal Hraboší galerii. Doufám, že moc fotek nebude přibývat, protože už taky nemám moc místa, kam nová rádia dávat. Ale …

 

A to je asi tak vše, jdu se podívat na aukro, jestli tam není nějaké rádio, které ale opravdu fakt potřebuji.